Styczeń 2013

Jeśli chcemy zważyć wszystkie ryby lub pojedynczy okaz nie powinno zabraknąć w naszym ekwipunku podręcznej wagi. Najwygodniejsza w użyciu jest waga elektorniczna. Posiada niewielkie rozmiary, ma wbudowaną miarkę o długości 100 cm, podświetlany na niebiesko ekran, masę podaje w kilogramach (kg) oraz w funtach (lb) i uncjach (oz). Korzystając z funkcji tary (przyciskiem „Reset”) możemy ważyć ryby w pojemniku odliczając jego masę. Przydatna może się również okazać możliwość zmierzenia temperatury w stopniach Celsjusza oraz Fahrenheita.

Wybierajac się na podlodowe wędkowanie warto posiadać ze sobą kilka niezbędnych akcesoriów. Na wypadek załamania się lodu należy mieć zawsze ze sobą zestaw ratunkowy, bez którego samodzielne wydostanie się na lód jest niemal niemożliwe. Składa się on z połączonych linką dwóch chwytaków z kolcami, bardzo głośnego gwizdka oraz wykonanego z tworzywa rozkładanego pokrowca. Wszystkie elementy posiadają jaskrawo pomarańczowy kolor.

Występujące w ostatnich latach okresy z ujemną temperaturą powodują tworzenie się pokrywy lodowej i sprzyjają popularyzacji wędkarstwa podlodowego w Polsce. Bezpieczny lód o grubości minimum 10 cm zaczyna się tworzyć na przełomie grudnia i stycznia. Sezon zimowy, w zależności od aury pogodowej i regionu kraju, trwa przeważnie przez styczeń i luty oraz pierwszą połowę marca. Ze względu na niezbyt długi sezon zimowy, warto wcześniej zadbać o niezbędny asortyment przydatny w wędkowaniu na lodzie.